Ponowne spotkania

Przeszłość to bardzo istotny element życia każdego z nas. Kształtuje charakter, buduje tożsamość, w silny sposób rzutuje na to, z jakim nastawieniem odbieramy teraźniejszość i przyszłość. Poznani ludzie, przeżyte wydarzenia, popełnione błędy i odniesione sukcesy – wszystko to ma ogromne znaczenie. Niekiedy jednak przeszłość daje o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach, wzbudzając dezorientację i zaburzając stabilny rytm obecnego życia.  Znakomicie przekonali się o tym bohaterowie książki pod tytułem Znajdź mnie, którą napisał Andre Aciman (https://www.taniaksiazka.pl/znajdz-mnie-andre-aciman-p-1300134.html).

Czar wspomnień

Samuel to profesor filologii klasycznej o bardzo dobrej reputacji, zaangażowany w pracę do tego stopnia, że przyjmował studentów również w trakcie wakacji. W trakcie jednych z nich, które wraz z rodziną spędzał w domu letniskowym we Włoszech, dołączył do nich doktorant, Oliver. Między nim a synem Samuela, Elio, niespodziewanie narodziło się uczucie, które wykraczało poza to wszystko, co nazywane jest wakacyjnymi romansami. Kontrowersyjny i pełen namiętności – taki był związek Elio i Olivera. Tym razem czytelnik zapoznaje się z kontynuacją losów dobrze już znanych bohaterów książki pod tytułem “Tamte dni, tamte noce”, a wydarzenia mają miejsce dwadzieścia lat później. Wiele się w tym czasie zmieniło. Czy na lepsze?

Nowe początki

Samuel wyprowadza się z Florencji, chcąc uporządkować swoje życie i sprawy związane z nieudanym małżeństwem. W drodze do Rzymu, gdzie ma spotkać się ze swoim synem, poznaje niezwykle piękną młodą kobietę, co staje się dla niego punktem zwrotnym. Elio tymczasem przekuł swoją pasję w sukces z prawdziwego zdarzenia – jest słynnym pianistą, artystą o dużej rozpoznawalności, na temat którego rozpisuje się prasa. Prywatnie z kolei zaangażował się w relację ze znacznie starszym mężczyzną. Życie osobiste i prywatne ustabilizowało się także w przypadku Olivera – jest wykładowcą w college’u w Nowej Anglii, a także ojcem i mężem. W jaki sposób ponownie splotą się losy tych bohaterów? I co z tego wyniknie?

Andre Aciman, autor, to popularny amerykański pisarz, który urodził się i dorastał w Egipcie. Sławę przyniosła mu jego powieść “Tamte dni, tamte noce”, która została wyróżniona Nagrodą Literacką Lambda oraz doczekała się nagrodzonej Oscarem ekranizacji. Z wykształcenia jest literaturoznawcą, wykłada teorię literatury na uniwersytecie w Nowym Jorku. Publikuje między innymi dla “The New York Times”, “The New York Reviews of Books” i “The New Yorker”.  Do tej pory wydał również takie książki, jak: “Wyjście z Egiptu”, czy “Osiem białych nocy”.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com